Instrukcje obsługi kosmetyków
Jak rozumieć prawa testowania produktów kosmetycznych?
Testowany dermatologicznie
Test ten jest automatycznie przeprowadzany dla wszystkich produktów w ramach testów bezpieczeństwa zdrowotnego, co jest ustawowym wymogiem wynikającym z rozporządzenia dotyczącego kosmetyków.
Metoda testowania
test przeprowadzany jest pod nadzorem dermatologa z grupą 15 ochotników w różnym wieku (18 lat i więcej).
Test przeprowadzany jest pod nadzorem dermatologa z grupą 15 ochotników w różnym wieku (18 lat i więcej).
Testowany okulistycznie
To stwierdzenie oznacza, że produkt przeszedł test tolerancji obszaru oka, a zatem na opakowaniu można znaleźć informację: "testowane okulistycznie".
Metoda testowania
Test przeprowadza 20 ochotników, wybranych przez okulistę, na okres 4 tygodni. Podczas testu produkt nakłada się dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Ocena jest przeprowadzana przez okulistę na obu oczach w następujących odstępach czasu:
- Rozpoczęcie badania
- 15. Dzień badania
- 29 Dzień badania
Wszystkie zmiany w spojówce i rogówce są badane i przeprowadza się subiektywne badanie (kwestionariusz) w tym samym czasie.
Hipoalergiczne właściwości
Test ten określa hipoalergiczne właściwości produktu kosmetycznego.
Służy do ustalenia, że produkt jest "hipoalergiczny". Chodzi o ustalenie, czy zastosowanie produktu kosmetycznego wywołuje reakcję alergiczną. Nie oznacza to jednak brak ryzyka na to, że konsument wykaże reakcje alergiczne. Produkt ma zmniejszone (hipo), ale nie zerowe ryzyko na reakcje alergiczne.
Metoda testowania
Test przeprowadzany jest z udziałem 40 ochotników - osób zdrowych dermatologicznie.
0.1 g produktu nakłada się na wewnętrzne przedramię. Obszar jest pokryty bandażem. Test trwa 6 tygodni.
Efekty nawilżające
Jeśli produkt twierdzi, że ma działanie nawilżające, to roszczenie musi być uzasadnione.
Metoda testowania
Testy przeprowadzane są przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego z grupą 20 ochotników.
Dana ilość produktu jest nakładana na wyznaczone miejsce na lewym przedramieniu. To samo miejsce na prawym przedramieniu; służy do odniesienia i weryfikacji.
Produkt jest nakładany jeden raz. Do mierzenia ilości wilgoci używa się korneometru lub miernika stałego dielektrycznego.
Pomiary należy wykonywać w standardowych warunkach: wilgotność, temperatura, przedmioty aklimatyzowane przez 10 minut przed pomiarem.
Wrażliwa skóra
Ten test jest wymagany w przypadku informacji na opakowaniu "odpowiednie dla skóry wrażliwej". Przed badaniem dermatolog wybiera osoby o wrażliwej skórze.
Metoda testowania
Test jest przeprowadzany z grupą 20 osób dorosłych.
Test polega na codziennym stosowaniu produktu przez osoby badane, które same oceniają stan skóry i rejestrują reakcje skórne po zastosowaniu produktu.
Następnie następuje ocena przeprowadzona przez dermatologa w połowie badania (15 dnia badania) i po zakończeniu badania (31 dnia badania).
Nie testowane na zwierzętach
Zgodnie z ustawą nr 392/2005 Coll. - zmieniona ustawa nr 258/2000 Sb., W sprawie ochrony zdrowia publicznego, 61. V Sekcja 29 została uzupełniona o poniższy podrozdział (5):
Producent lub importer może skorzystać z opcji wskazania na opakowaniu końcowego produktu kosmetycznego lub dowolnego dokumentu, notatki, etykiety, ulotki lub tulei, które towarzyszą produktowi, że żadne badania na zwierzętach nie zostały przeprowadzone wyłącznie, jeśli producent lub dostawca nie przeprowadził żadnych testów na zwierzętach w prototypowym produkcie kosmetycznym, produkcie końcowym lub jakimkolwiek z jego składników lub wykorzystanych składników, które zostały przetestowane na zwierzętach przez strony trzecie w celu opracowania nowych produktów kosmetycznych.
Ta informacja nie może być praktycznie użyta, ponieważ nawet jeśli końcowe produkty kosmetyczne nie są testowane na zwierzętach, niektóre składniki (surowce) mogły być w przeszłości testowane na zwierzętach i niestety nie istnieją odpowiednie alternatywne metody dla niektórych testów składników, które są obecnie wykonywane na zwierzętach, które zapewnią bezpieczeństwo zdrowia ludzi. Jedankże Unia Europejska poprzez intensywny ich rozwój, ustaliła harmonogram ich stopniowej wymiany i ustalono termin ich zniesienia (zob. Rozporządzenie 1223/2009, art. 18).
Badanie skuteczności odstraszania
UWAGA! REPELENTY NIE SĄ PRODUKTAMI KOSMETYCZNYMI !!!
Skuteczność repelentów jest badana na populacjach owadów (zazwyczaj komarów lub kleszczy). Testy przeprowadzane są przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Test określa, ile godzin trwa ochrona odstraszacza po jego zastosowaniu.
Testowanie produktów do ochrony skóry przed słońcem
SPF = WSPÓŁCZYNNIK OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ, współczynnik ochronny UVB
SPF jest najczęściej stosowany w produktach do pielęgnacji skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych.
Liczba określa, ile razy ekspozycja na słońce może zostać przedłużona bez pojawienia się pierwszego widocznego rumienia (zaczerwienienia) w porównaniu z nieleczoną skórą (przykład: nieleczona skóra zmienia kolor na czerwony po 10 minutach, skóra traktowana SPF 30 po 300 minutach). Wyraża poziom ochrony UVB. Osiąga się to dzięki zastosowaniu filtrów UV, które są w stanie wchłonąć odpowiednią część promieniowania UV (o tej długości fali).
Każdy produkt do opalania musi również używać filtrów UVA. Minimalny współczynnik ochrony przed promieniowaniem UV musi wynosić 1/3 całkowitego SPF (tak, przy SPF 30, SPF-UVA musi wynosić 10).
SPF może być oznaczony na produkcie tylko jako liczba zgodnie z ważnymi zaleceniami Komisji Europejskiej.
Oprócz numeru, produkt do opalania powinien również słownie wskazywać kategorię, taką jak SPF 6 "NISKA OCHRONA".
Obecnie stosuje się dwa podstawowe typy filtrów UV, chemiczne i fizyczne (mechaniczne).
Metoda testowanie
W Republice Czeskiej testy przeprowadza Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Przeprowadzane są z minimalną grupą 12 osób o różnych fototypach . Do pomiaru służy specjalne urządzenie, symulator słoneczny, który imituje promieniowanie słoneczne.
Sześć obszarów o wymiarach 5 x 6 cm jest zaznaczonych na górnej części pleców każdego przedmiotu, a określona ilość produktu jest nakładana na te obszary i rozprowadzana równomiernie.
Wodoodporność
To oświadczenie dotyczy produktów do pielęgnacji słońca zgodnie z prawidłową definicją:
Produkt jest wodoodporny, jeśli po 40 minutach aktywności w wodzie (pływanie, nurkowanie itp.) SPF pozostaje w ponad 50% oryginalnego SPF.
Produkt jest wodoodporny, jeśli po 80 minutach aktywności w wodzie (pływanie, nurkowanie itd.) SPF pozostaje w ponad 50% oryginalnego SPF.
Zastrzeżenia: bezolejowe / bez parabenów / bez silikonu
Bez oleju
Terminy te najczęściej odnoszą się do produktu kosmetycznego zawierającego olej mineralny, wazelinowy.
Bez parabenów
Oznacza to, że produkt nie zawiera konserwantów, PARABENÓW.
Parabeny są uważane za jeden z najczęstszych alergenów.
Bez silikonu
Oznacza to, że produkt nie zawiera silikonów.
Oleje" silikonowe stały się bardzo popularne w produktach kosmetycznych w ciągu ostatnich 15 lat. Są to substancje obojętne, które poprawiają właściwości sensoryczne zarówno skóry, jak i produktów do włosów. Nie są one komedogenne (nie zatykają porów) i gdy są stosowane w balsamach, zapewniają miękkie, aksamitne uczucie podczas aplikacji.
Ostatnio zaobserwowano niewielki spadek ich użycia; patrz "bezsilikonowe" roszczenia dotyczące szamponów do włosów.
Roszczenie: Bio / Organic
Kategorie "NATURALNY", "ORGANICZNY" i "BIO" nie są oparte na ogólnie obowiązujących przepisach.
Te kategorie są dobrowolne.
Ocena bezpieczeństwa
Ocena produktu kosmetycznego pod kątem zdrowia człowieka
Jest to wymóg prawny, który musi zostać spełniony przed wprowadzeniem produktu na rynek.
Ocena bezpieczeństwa jest przygotowana zgodnie z § 29 ust. 2 ustawy nr 258/2000 Dz. Producent może autoryzować tylko osobę posiadającą wykształcenie i doświadczenie zgodnie z odpowiednimi przepisami do przeprowadzenia oceny.
Często używane składniki aktywne i ich działanie
Alantoina: łagodzi podrażnioną skórę
Aloes zwyczajny: łagodzi i nawilża skórę
Bisabolol: otrzymywany z rumianku, idealny do kojącej skóry
Ceramidy: nawilża, poprawia elastyczność skóry
Kreatyna: nawilża, redukuje zmarszczki
Kofeina: wspomaga krążenie krwi i lipolizę (rozpad tłuszczu), nadaje się do odchudzania i produktów antycellulitowych
Olejek z drzewa herbacianego: działa antyseptycznie i dezynfekująco, odpowiedni dla problematycznej skóry
Koenzym Q10: główny przeciwutleniacz, odpowiedni dla produktów do skóry dojrzałej
Kwas hialuronowy: działanie nawilżające, liftingujące i przeciwstarzeniowe w zależności od masy cząsteczkowej
Kwas salicylowy: problematyczna skóra; w wyższych stężeniach (maks. 2%) w produktach do pięt; efekty keratolityczne
Pantenol (B5): nawilżający, łagodzący skórę (np. Po ekspozycji na słońce)
Mocznik: nawilżający
Witamina A: szczególnie nadaje się do skóry starzejącej się, wspomaga regenerację. Pochodną jest beta-karoten (także przeciwutleniacz), który sprzyja opaleniźnie i przedłuża ją
Witamina E: przeciwutleniacz (= zdolność wiązania wolnych rodników w skórze, spowodowana nadmiernym nasłonecznieniem, stresem, zanieczyszczonym powietrzem, wolne rodniki są bardzo agresywnymi cząsteczkami, które uszkadzają komórki skóry i ostatecznie powodują starzenie się skóry)
Witamina C: przeciwutleniacz, rozjaśnia skórę, wspomaga tworzenie kolagenu
Ekstrakty: z roślin (rumianek, ogórek, zielona herbata, czerwone wino, kasztanowiec itp.) I alg o różnych właściwościach (nawilżanie, likwidacja zmarszczek, lifting skóry, kojący, lepszy krążenie krwi, ujędrnienie)
Oleje: aksamitka, jojoba, macadamia, morela, awokado, migdał, soja, oliwa, lawenda, len, marihuana, masło shea, itp .; oprócz ich skutków mają również wpływ na właściwości sensoryczne produktu kosmetycznego.
Producenci często używają mieszanin różnych ekstraktów, olejków i innych aktywnych składników z zarejestrowanymi znakami towarowymi (takimi jak: Kalpariane, Phoboborane, Firmiderm, Aquaxyl itp.); ich efekty zależą od ich składu.